| | |
WŁOCHY - KARNAWAŁ W WENECJI 2025 - Wycieczka 5-dniowa
CARNEVALE di VENEZIA
WERONA - WENECJA - PADWA
- Termin: Pt. 21.02 - Wt. 25.02.2025
- Cena: 1720 zł/os.
- Zapisy do 20 grudnia lub do wcześniejszego wyczerpania oferty
Informacje podstawowe:
- Wycieczka
- Kraj: Włochy
- Regiony: Wenecja Euganejska
- Miasto: Wenecja
- Data wyjazdu: 21.02.2025
- Data powrotu: 25.02.2025
- Czas trwania wycieczki: 5 dni
- Rodzaj transportu: autokar
- Typ zakwaterowania: hotel
- Dopłata do pokoju 1-osobowego 360 zł
- Wyżywienie: 2 śniadania i 1 obiadokolacja
- Łączna trasa przejazdu: około 2650 km
- Punkty tranzytowe: Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz, Villach, Udine
- Miejsca zbiórki Uczestników i godziny odjazdu autokaru (zbiórka Uczestników 15 minut przed godziną odjazdu, powrót do tego samego punktu):
- Wrocław: 16:15 - parking przy Aqua Parku, ul. Petrusewicza
- Oława: 17:00 - dworzec PKP
- Brzeg: 17:30 - Zajazd Rybiorz
- Opole: 18:15 - parking przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Dubois (wjazd na parking od ulicy Dubois)
- Niemodlin: 19:00 - parking przy Ośrodku Kultury
- Nysa: 19:45 - dworzec PKS
- Prudnik: 20:15 - stacja benzynowa Statoil przy ul. Wiejskiej
O karnawale weneckim słów kilka
Pierwsza pisemna wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku, ale prawie pewne jest, że Wenecjanie nosili w maski już w XI wieku. Frywolne zabawy trwały nawet kilka miesięcy. W czasie ich trwania obyczajowość zaczęła upadać, dlatego miasto zaczęło ograniczać noszenie masek różnymi aktami prawnymi. Zakazano noszenia kostiumów poza okresem karnawału, wchodzenia w nich do kościołów i kasyn. Noszenie masek wykorzystywano do ukrycia swojej płci oraz występków, o czym świadczy na przykład dekret z roku 1603, w którym zabraniano mężczyznom przebierania się za kobiety i odwiedzania zakonnic w żeńskich klasztorach. Nie było wolno nosić pod kostiumem ostrych przedmiotów, które mogły spowodować zranienia osób trzecich. Za złamanie zakazu były wymierzane srogie kary i grzywny. Mężczyznom groziły 2 lata więzienia i grzywna 500 lirów. Kobietom groziło wystawienie na pośmiewisko na placu św. Marka, grzywna 500 lirów oraz czteroletnie wygnanie z Wenecji. Zdobycie miasta przez Napoleona w 1797 roku oznaczało kres karnawału, który w obawie przed rebelią zakazał jego obchodów. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje.
Każdego roku karnawał rozpoczyna "lot anioła", kiedy akrobata (przeważnie ładna dziewczyna) unosi się na stalowych linach nad placem św. Marka. Ta tradycja datuje się od 1548 roku, kiedy jeden z artystów wspiął się na dach dzwonnicy a stamtąd na linach "przeleciał", aż do trybuny Pałacu Dożów. Częścią dzisiejszego karnawału są przedstawienia Commedia dell´Arte, które odbywają się w teatrach oraz na ulicach miasta.
Na koniec karnawału wybiera się najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka odbywa się wielki bal oraz pokaz sztucznych ogni. Każdego roku karnawał ma inny motyw.
Tradycyjne maski ubierane na karnawał wywodzą się ze wspomnianej Commedie dell´Arte, w której występowali bohaterowie w charakterystycznych kostiumach. Stąd pochodzi znana Colombina - maska zdobiona złotem lub srebrem zakrywająca tylko górną część twarzy, Arlecchino - maska produkowana z drzewa lub skóry. Ma czarny kolor i płaski, małpi nos. Przedstawia dzikusa lub niewolnika. Pantalone - maska w górnej części przedstawia smutnego straca z długim nosem i skośnymi oczami. Obok tych postaci, spotkamy następne tradycyjne maski np.: Bautta - kwadratowa maska zakrywająca całą twarz bez otworu na usta, zazwyczaj dopełniona o trójkątny kapelusz i płaszcz. Dottore - dziwaczna, biała maska z długim dziobem oraz okrągłymi otworami na oczy, często noszona z okularami. Volto - biała maska tradycyjnie dopełniona trójkątnym kapeluszem, najprawdopodobniej przedstawia ducha. Maski są produkowane w luksusowych warsztatach z drogich materiałów, ale można je kupić w tańszej wersji dla turystów. Producenci masek cieszą się szacunkiem. W przeszłości mieli własny cech rzemieślniczy. Niektóre weneckie rodziny dziedziczą kostiumy z generacji na generację, czym się chlubią.
Główna część karnawału odbywa się na Canal Grande oraz na placu św. Marka. Podniosła atmosfera wypełnia całe miasto. Nie ma nic lepszego niż spacer uliczkami między siecią kanałów i mostków. I tutaj można napotkać na niezwykle piękne, rodzime maski czy przyłączyć się do żywej zabawy.
Program wycieczki
1. dzień - piątek
- Wyjazd z Polski według rozkładu jazdy. Przejazd przez Czechy i Austrię do Włoch.
2. dzień - sobota
- Przyjazd do WERONY. Zwiedzanie m.in.: rzymski amfiteatr Arena (z zewnątrz) - najlepiej zachowany spośród rzymskich amfiteatrów, Piazza delle Ebre z Domus Mercatorium i Torre del Gardello, Piazza dei Signori z pomnikiem Dantego, Palazzo Governo oraz loggią dell Consiglio, Arche Scaligeri - jedne z najbardziej wyrafinowanych grobowców na terenie Italii, Casa Capuletti ze słynnym balkonem Julii. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
3. dzień - niedziela
- Śniadanie. Przyjazd do WENECJI. Przepłynięcie statkiem turystycznym w kierunku Placu św. Marka. Spacer wśród pereł architektury weneckiej, m.in.: Więzienie, Most Westchnień, Pałac Dożów, Bazylika św. Marka, Kościół San Salvatore i Most Rialto. Czas wolny dla Uczestników - udział w barwnych imprezach związanych z obchodami weneckiego karnawału. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
4. dzień - poniedziałek
- Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez Austrię i Czechy do Polski.
5. dzień - wtorek
- Przyjazd do miejsc wyjazdu w bardzo wczesnych godzinach porannych. Zakończenie wycieczki.
Świadczenia w cenie:
- Przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, barek, wc, dvd)
- Zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu klasy turystycznej***, pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami
- Wyżywienie: 2 śniadania i 1 obiadokolacja
- Opieka licencjonowanego pilota - przewodnika
- Ubezpieczenie: KL 20 000 EURO, NNW 15000 PLN, BP 1000 PLN
Uwagi:
- Na realizację programu prosimy posiadać 70 EURO/os. (płatne pilotowi w autokarze, kwota ta nie podlega rozliczeniu), ponieważ cena wycieczki nie obejmuje opłaty turystycznej za wjazdy do Padwy, Werony i Wenecji, dwóch rejsów statkiem turystycznym, opłaty klimatycznej w hotelu, zestawu Tour Guide oraz pozostałych kosztów związanych z realizacją programu
- W cenie obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 zł/os.
- W cenie obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Pomocowy - 10 zł/os.
- Pilot nie oprowadza we wnętrzach zwiedzanych obiektów
- Program wycieczki jest ramowy - kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie
- Kolejność zapisów na wycieczkę decyduje o zajmowanych miejscach w autokarze
- Prosimy o uważne zapoznanie się z "Warunkami uczestnictwa" w imprezach organizowanych przez Biuro Podróży ARKADIA (zakładka Dokumenty)
- Zalecamy wykupienie Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (zakładka Dokumenty)
- Istnieje możliwość wykupienia u organizatora ubezpieczenia obejmującego choroby przewlekłe
- Należy posiadać dowód osobisty lub paszport
|
| |