| | | PERŁY DOLNEGO ŚLĄSKA
PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM - ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - ARBORETUM WOJSŁAWICE - Wycieczka 1-dniowa
- Termin: .2024
- Cena: 160 zł/os.
Informacje podstawowe
- Wycieczka objazdowa
- Kraj: Polska
- Region: województwo dolnośląskie
- Miasta: Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie
- Data wyjazdu: .2024
- Data powrotu: .2024
- Czas trwania wycieczki: 1 dzień
- Rodzaj transporty: autokar
- Typ zakwaterowania: bez zakwaterowania
- Wyżywienie: bez wyżywienia
- Łączna trasa przejazdu: około 270 km
- Punkty tranzytowe:
- Miejsca zbiórki Uczestników i godziny odjazdu autokaru (zbiórka Uczestników 15 minut przed godziną odjazdu, powrót do tego samego punktu):
- Opole: 07:00 - parking przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Dubois
- Niemodlin: 07:45 - parking przy Ośrodku Kultury
- Nysa: 08:20 - dworzec PKS
- Otmuchów: 08:35 - stacja benzynowa Orlen przy ul. Nyskiej
- Paczków: 08:50 - stacja benzynowa Orlen przy ul. Wojska Polskiego 49
Program wycieczki
- Wyjazd według rozkładu jazdy. Przejazd do KAMIEŃCA ZĄBKOWICKIEGO. Zwiedzanie z przewodnikiem neogotyckiego Pałacu Marianny Orańskiej (królewny niderlandzkiej, jednej z najbardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX wieku). Marianna Orańskaw 1838 roku zleciła wykonanie projektu przyszłej rezydencji Karlowi Friedrichowi Schinklowi, ówcześnie jednemu z najwybitniejszych architektów. 15 października na wzgórzu (zwanym Grodowym Wzgórzem) położono kamień węgielny. Prace budowlane, ze względu na stan zdrowia Schinkla, nadzorował młody architekt, Ferdinand Martius. W 1848 roku prace przerwano z powodu rozwodu księżnej z Albrechtem Hohenzollernem, księciem pruskim. Wznowiono je dopiero w 1853 roku. Założenia tarasowo-ogrodowe zaprojektowane zostały w 1858 roku przez Petera Josepha Lenné, generalnego dyrektora Ogrodów Pruskich. Rok później rozpoczęto budowę tarasów wiodących do pałacu. 8 maja 1872 roku uznaje się za datę zakończenia prac przy budowie pałacu i wokół niego. Tego dnia po północno-wschodniej stronie pałacu nastąpiło odsłonięcie pomnika Nike, ustawionego na jedenastometrowej kolumnie. Bryła pałacu jest zbudowana na planie prostokąta 75,3 na 48,3 m. Cztery wieże narożne mają 33,6 m wysokości. Kubatura pałacu wynosi 90 tys. m³, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m². Dziedzińce wewnętrzne mają wymiary 19,5 na 18,2 m i przedziela je arkadowy krużganek, łączący ścianę północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Pałac otoczony jest murem, w którego narożnikach znajdują się cztery pary okrągłych baszt. Od strony północno-zachodniej umieszczono w ciągu murów wozownie, a od strony południowo-wschodniej – stajnie. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili tutaj magazyn przejściowy dla zwożonych z całego Śląska dzieł sztuki. Np. zbiory i archiwalia z Wrocławia rozlokowano w pałacu, w ujeżdżalni, oraz w pobliskim kościele i zabudowaniach parafialnych. Po 1945 roku wyposażenie pałacu zostało wywiezione bądź zdewastowane, w lutym 1946 roku cały kompleks spłonął, podpalony przez żołnierzy radzieckich. Część marmurów z pałacu użyto przy budowie Sali Kongresowej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Pałac rekonstruowany od końca lat 80-tych XX wieku. Zbiórka Uczestników.
- Przejazd do ZĄBKOWIC ŚLĄSKICH. Spacer i zwiedzanie m.in.: Rynek z neogotyckim Ratuszem (z lat 1862 - 1864), słynna Krzywa Wieża, Nazywana jest „śląską Pizą”. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce – ma 34 m wysokości, a jej obecne odchylenie od pionu wynosi 2,14 m. Ruiny renesansowego zamku wzniesionego w latach 1522–1532 na miejscu gotyckiego zamku obronnego.
- Przejazd do WOJSŁAWIC. Zwiedzanie i wypoczynek w Arboretum w Wojsławicach, będącego filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane jest ono z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski. Datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock aklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (upamiętnia go Staw Fritza), śląski ziemianin oraz znawca roślin. Został on właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach, którego częścią był park romantyczny założony w 1821 roku przez ród von Aulock. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku, systematycznie gromadząc nowe gatunki roślin, zwłaszcza różaneczniki, które stały się specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku. W 1920 roku odnotowano na terenie ogrodu ok. 300 odmian różaneczników. Oheimb zmarł w 1928 r. i został pochowany na terenie ogrodu, a jego dzieło kontynuował syn, Arno von Oheimb. Czas wolny dla Uczestników na gorący posiłek (we własnym zakresie).
- Zbiórka Uczestników. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsc wyjazdu we wczesnych godzinach wieczornych. Zakończenie wycieczki.
Świadczenia w cenie
- Przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, barek, dvd, wc), w przypadku mniejszej liczby osób przejazd komfortowym miniautokarem (klimatyzacja, dvd)
- Opieka licencjonowanego pilota
- Ubezpieczenie: NNW 10 000 PLN
Uwagi:
- Na realizację programu prosimy posiadać około 65 zł/os. (bilety ulgowe ok. 35 zł/os.) - płatne pilotowi w autokarze, ponieważ cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z usługą przewodnika w Pałacu Marianny Orańskiej
- Pilot nie oprowadza we wnętrzach zwiedzanych obiektów
- Wyżywienie we własnym zakresie
- Program wycieczki jest ramowy - kolejność zwiedzania może ulec zmianie
- Kolejność zapisów na wycieczkę decyduje o zajmowanych miejscach w autokarze
- Prosimy o uważne zapoznanie się z "Warunkami uczestnictwa" w imprezach organizowanych przez Biuro Podróży ARKADIA (zakładka Dokumenty)
|
| |