| | |
WARMIA I MAZURY - Wycieczka szkolna 5-dniowa
GRUNWALD - GIETRZWAŁD - OLSZTYN - LIDZBARK WARMIŃSKI - RESZEL - ŚWIĘTA LIPKA - KĘTRZYN - GIERŁOŻ - GIŻYCKO - JEZIORO NIEGOCIN - PRANIE - MIKOŁAJKI - JEZIORO ŚNIARDWY - AUGUSTÓW - KANAŁ AUGUSTOWSKI
Serdecznie zapraszamy szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców do współpracy przy organizacji krajowych wycieczek szkolnych. Nasze doświadczenie w przygotowywaniu i realizacji wycieczek dla szkół oraz znajomość ich specyfiki są gwarancją najwyższego standardu i satysfakcji uczestników. Zapraszamy do podróżowania i nauki poprzez wspólne poznawanie naszej Ojczyzny. Szczegóły programów, ewentualne ich modyfikacje oraz cenę ustalamy dla każdej grupy szkolnej indywidualnie. Przygotujemy również każdą ofertę programową zgodnie z Państwa sugestiami i życzeniami. Poniżej przedstawiamy program ramowy jednej z najpopularniejszych tras wycieczkowych organizowanych przez nasze biuro. Zapraszamy do współpracy.
Informacje podstawowe:
- Wycieczka szkolna
- Region: Województwo warmińsko-mazurskie
- Miasta: Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Reszel, Kętrzyn, Giżycko, Mikołajki, Augustów
- Czas trwania wycieczki: 5 dni
- Rodzaj transportu: autokar
- Łączna trasa przejazdu: około 1650 km (przykład dla wyjazdu z Opola i powrotu do Opola)
Program wycieczki
1. dzień
- Zbiórka Uczestników. Wyjazd z ... . Przejazd na POLA GRUNWALDZKIE - miejsce jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. 15 lipca 1410 roku połączone wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie (ok. 29 tys. zbrojnych) pod ogólnym dowództwem Władysława Jagiełły – nazywane także wojskami sprzymierzonymi – odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi, wspomaganymi przez rycerzy zachodnioeuropejskich (ok. 21 tys. zbrojnych), dowodzonymi przez Ulricha von Jungingena. Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie, m.in.: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, ruiny kaplicy pobitewnej (z 1411 roku), Wzgórza Pomnikowego. Przejazd do SANKTUARIUM MARYJNEGO w GIETRZWAŁDZIE. Kult związany z Matką Boską i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem (Hodigitria) istnieje tu od XVI wieku. Jednak Gietrzwałd zasłynął dopiero w roku 1877, kiedy to od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej (obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny) i Justynie Szafryńskiej. Objawienie nazwano objawieniem w Gietrzwałdzie. Obie dziewczynki pochodziły z niezamożnych rodzin. Maryja przemawiała do nich po polsku, co wywołało poruszenie, jako że język polski był wówczas w Prusach zakazany. Fakt ten wzmocnił ruch polski na Warmii. Od czasu objawienia do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne rzesze pielgrzymów (łącznie nawet około miliona rocznie). Zwiedzanie: Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kaplica wotywna św. Józefa. Przejazd do OLSZTYNA. Zwiedzanie, m.in.: Stare Miasto - Zamek Kapituły Warmińskiej (w latach 1516 - 1521 zamek był siedzibą Mikołaja Kopernika, jako jego administratora) - obecnie Muzeum Warmii i Mazur, Brama Wysoka, Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła, Stary Ratusz. W trakcie zwiedzania czas wolny dla Uczestników. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
2. dzień
- Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO. Zwiedzanie dawnej stolicy Warmii i zwanego "Perłą Warmii", m.in.: Zamek biskupów warmińskich (II poł. XIV wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce) - na zamku przebywały znamienite osoby: Mikołaj Kopernik, papież Pius II, Jan Dantyszek, Ignacy Krasicki, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Olbracht Waza, Adam Stanisław Grabowski, Karol XIII, Napoleon Bonaparte i wielu innych; późnogotycka Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Wysoka Brama - najbardziej monumentalny zabytek tego typu na Warmii i Mazurach (XV w.). Czas wolny dla Uczestników. Przejazd do RESZLA i zwiedzanie, mi.in.: Zamek biskupów warmińskich (z lat 1350-1401), gotycki Kościół farny pw. św. Piotra i Pawła. Przejazd do ŚWIĘTEJ LIPKI. Zwiedzanie barokowego sanktuarium maryjnego (początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku): Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (1688-1693) ze słynnymi organami wykonanymi przez Jana Josua Mosengla z Królewca w latach 1719 - 1721. Organy posiadają 40 głosów i ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla – Krzysztof Peucker. Przejazd do KĘTRZYNA i zwiedzanie, m.in.: Bazylika kolegiacka św. Jerzego (1359-1407, 1500 - 1517) - jest to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach, gotycki zamek krzyżacki (XIV w.), odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1964-1966. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
3. dzień
- Śniadanie. Przejazd do GIERŁOŻY. Zwiedzanie z przewodnikiem Wilczego Szańca - kwatery głównej Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w latach 1941-1944. Wilczy Szaniec odwiedzali przedstawiciele państw współpracujących z hitlerowskimi Niemcami (Bułgarii, Finlandii, Francji – premier rządu Vichy, Japonii, Rumunii, Słowacji, Włoch – kilkakrotnie Benito Mussolini). Do kwatery przybywali także podwładni Hitlera z terenów krajów okupowanych i Niemiec, w tym Hans Frank i Erich Koch. W Wilczym Szańcu podejmowano najważniejsze decyzje związane z przebiegiem II wojny światowej. 20 lipca 1944 roku Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera. Przejazd do GIŻYCKA, nazywanego stolicą żeglarstwa w Polsce. Rejs po Jeziorze Niegocin - trzecim pod względem rozmiarów akwenie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - podziwianie przyrody Mazur z perspektywy wody. Zwiedzanie Giżycka, m.in.: Most obrotowy na Kanale Łuczańskim (jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX wieku). Spacer nad Kanałem Łuczańskim, wieża ciśnień, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta i otaczających go jezior. Czas wolny. Zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Boyen – zbudowanej w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Wzniesiona została na obszarze Prus Wschodnich liczącym ok. 100 ha i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
4. dzień
- Śniadanie. Przejazd do miejscowości PRANIE na terenie Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim. Zwiedzanie Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na muzealne zbiory składają się przede wszystkim pamiątki po Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, towarzyszące mu podczas pobytów w Praniu oraz pochodzące z jego warszawskiego mieszkania. Ponadto zobaczyć można zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał. Muzeum mieści się w dawnej leśniczówce wsi Krzyże, pochodzącej z 1880 roku. Była ona ulubionym miejscem pobytu poety, do którego przyjeżdżał z żoną Natalią w latach 1950-1953. Przejazd do MIKOŁAJEK. Rejs po największym jeziorze w Polsce - jeziorze Śniardwy. Spacer po miasteczku. Czas wolny dla Uczestników. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
5. dzień
- Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do AUGUSTOWA położonego pomiędzy 7 jeziorami: Necko, Białym, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno. Obok miasta przepływa najkrótsza rzeka świata - Klonownica (wpisana do księgi Guinessa). Rejs po Kanale Augustowskim: Port Augustów - Rzeka Netta - Jezioro Necko - Rzeka Klonownica - Jezioro Białe - Śluza w Przewięzi - Jezioro Studzieniczne - Port Augustów. Kanał Augustowski został wybudowany w latach 1824 - 1839. Jest bezcennym, unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Stanowi świadectwo wysokiego kunsztu technicznego i realizatorskich umiejętności polskich inżynierów wojskowych i cywilnych. Autorem projektu i kierownikiem robót pierwszego etapu budowy Kanału był podpułkownik Ignacy Prądzyński, późniejszy generał z powstania listopadowego. Czas wolny w Augustowie. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do ... w późnych godzinach nocnych. Zakończenie wycieczki.
Świadczenia w cenie:
- Przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, barek, dvd, wc)
- Opłaty drogowe i parkingowe
- Zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelach, pokoje 2-3-4-osobowe z łazienkami
- Wyżywienie: 4 śniadania i 4 obiadokolacje
- Usługa licencjonowanego pilota
- Usługi licencjonowanych przewodników
- Bilety wstępu do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, Wilczego Szańca, Twierdzy Boyen, Leśniczówki "Pranie" oraz na rejsy statkami turystycznymi po jeziorach: Niegocin i Śniardwy oraz po Kanale Augustowskim
- Ubezpieczenie: NNW 10000 PLN
- Bezpłatny udział opiekunów: 1 opiekun - 10 uczniów
Uwagi:
- Prosimy o uważne zapoznanie się z "Warunkami uczestnictwa" w imprezach organizowanych przez Biuro Podróży ARKADIA (zakładka Dokumenty)
|
| |